U Petrklíče

All posts in Laňka David

Biografická kniha vydává komplexní svědectví o jedné z nejvýznamnějších hereckých osobností českého filmu a divadla. Sleduje Zdeňka Štěpánka od jeho narození v sedmi měsících, kdy jej matka musela dopékat v troubě, aby přežil, přes jeho zkušenosti z 1. světové války, až po jeho účinkování v Národním divadle, jemuž jeden čas šéfoval, a ze kterého byl na sklonku svého života doslova vyštípán. Tento mistr, k jehož umění dodnes vzhlížejí nové a nové herecké generace a majitel znělého hlasu, který v jednu chvíli zněl jako hurikán, aby se vzápětí naladil na jemnou lyrickou strunu, z níž srdce usedalo, měl však pestrý také soukromý život. O svou první ženu se popral s revolucionářem Juliem Fučíkem, jeho hlasem byl český národ prostřednictvím rozhlasových vln informován o podepsání mnichovské dohody, až do konce života nedokázal svým dětem říct, co všechno ve válce zažil. Jeho filmy takřka bez výjimky patří do zlatého fondu české kinematografie (Bílá nemoc, Panenství, Kouzelný dům, Transport z ráje), na některých z nich se dokonce podílel autorsky (Cech panen kutnohorských, Rozina sebranec). Když Zdeněk Štěpánek odešel na věčnost, zbyla po něm v českém herectví nezanedbatelná stopa a prázdno, které dodnes nikdo nedokázal zaplnit. Odešla totiž nejen výjimečná tvůrčí osobnost, ale především člověk vysokých morálních kvalit.

  • Formát A 5, vazba pevná s přebalem, rozsah 200 str., cena 259 Kč. ISBN: 978-80-7229-162-5

  • Tato kniha si neklade za cíl nic menšího, než populární a čtivou formou provést čtenáře tím, jak se v české kinematografii vyvíjelo zobrazování erotiky v průběhu doby. Kniha je rozdělena do pěti kapitol, ve kterých autor představí nejen známé filmy, které, ať už ve větší či menší míře, erotiku zobrazovaly, ale také jednotlivé tvůrce, kteří se stali průkopníky erotiky v české kinematografii (Hedy Lamarr, Jiří Menzel, Karel Kachyňa, Juraj Herz, Juraj Jakubisko, Vít Olmer, Markéta Hrubešová ad.).
    Opomenout nelze ani vývoj zobrazení erotiky v různých žánrech (např. Housata a Sněženky a Machři v. Snowboarďáci a Panic je nanic), nebo způsob zobrazení homosexuálů, kteří jsou v českých filmech dodnes pojímáni jako potrhlé komické figurky.

  • Formát: A5 vazba pevná, rozsah 160 stran, vyjde v říjnu 2006, orientační
    cena 249 Kč, ISBN: 80-7229-139-4
  •