U Petrklíče

All posts in Ulík Karel

LUBOMÍR LIPSKÝ – /Ulík Karel/

Categories: Autoři, Faktu, Osobnosti, Ulík Karel, Žánry
Comments Off

Bratr Oldřicha Lipského
lipsky-obalka-m1

Přátelé jsou jako hvězdy, nevidíš je pořád, ale přesto víš, že existují. Jedna z takových hvězd vysvitla panu Ulíkovi před několika desítkami let, když dostal za úkol udělat rozhovor s hercem Lubomírem Lipským pro týdeník Květy. Od té doby se potkávají a stále si mají co říct. Knih o známých osobnostech, zejména z  oblasti kultury a umění , vyšlo už přebohatě. Pravdou ovšem je, že nemálo těchto pojednání je o hrdinech, kteří sotva odrostli krátkým kalhotám, aniž stačili v životě lidském dokázat něco, co by stálo za knižní zvěčnění.
Oblíbený a vynikající herec Lubomír Lipský je však pravým opakem tohoto konstatování. Za více než osm desítek let toho prožil a dokázal tolik, že by to vydalo na pořádný tlustospis. Víme, že tato kniha není prvním povídáním o životě skvělého herce a báječného člověka. Jeho autor měl ovšem to libé potěšení se s Mirkem – jak mu přátelé říkají – kamarádit bezmála čtyři desítky let. Na základě častých setkání vznikl o Lubomíru Lipském a jeho bratrovi velmi zajímavý sestřih životních epizod, rozhovorů, bonmotů i oblíbených skečů. Součástí této knihy jsou i nezapomenutelné dialogy Hlustvisiháků. Tato kniha rozhodně potěší a zahřeje na srdíčku. Publikace obsahuje velké množství fotografií, které dosud nebyly knižně publikovány.

  • Formát 144 x 210, vazba pevná s přebalem, rozsah cca. 152 str., cena 279 Kč, ISBN: 978-80-7229-273-8

  • Až dosud bylo vydáno mnoho knih o lidech kolem kumštu. Většinou to však byly jen obdoby více méně pomijivých novinových článků. Toto povídání které čtenáři předkládáme, je o osobnostech různých uměleckých žánrů, jež se liší od ostatních především tím, že Karel Ulík má s těmito osobnostimi nespočetné množství zážitků. Tak například s Václavem Postráneckým vyrůstal v jedné ulici a stejné škole. S Oldřichem Novým se seznámil tak, že ho doprovázel z jedné vinárny přes Staroměstské náměstí, kde lidé revoltovali proti sovětské okupaci. S Petrem Novákem jezdil po zájezdech. S ním byl také zatčen. Autor Hříšných lidí města přažského Jiří Marek byl jeho pedagogem a později i přítelem. S Miroslavem Horníčkem chodil každý čtvrtek na “čtvrťák” a s Luďkem Nekudou pracoval a často popíjel pivo. Kniha obsahuje 23 umělců mezi nimiž jsou i takové osobnosti jako Petr Nárožný, Lubomír Lipský, Laďa Kerndl, Zdeněk Troška a další.

  • Formát: A5; Vazba: pevná s přebalem; Rozsah: 193 str.; Cena: 259 Kč
  •